Staff


Principal Liam Walsh
Deputy Principal Mark Dowling
Deputy Principal Clare Garrihy

Teaching

Name Subject
Ruth Keane Science / Maths / Biology
Audrey Ward Music / English/SPHERE
Darren Moulten Technology / Metalwork / Tech. Graphics
Carolina Fernandez-Garcia Spanish 
Trish Elwood EAL / French / Language Support
Leona O'Grady English / History/SPHERE
Susan Dunne L.S./Business Studies/Maths/I.T./C.S.P.E./S.P.H.E.
 Meadhbh Mc Cabe Materials Wood Technology/Construction/Technology
Orla Harkin Business Studies/Maths/C.S.P.E/S.P.H.E
Caroline Mitchell Science/Maths/Physics/L.S.
Gillian Murphy German/Spanish/C.S.P.E./S.P.H.E
Aisling Connell Geography/History/C.S.P.E./S.P.H.E.
Sinead Moran Irish/Geography/C.S.P.E./S.P.H.E
Elizabeth Pringle Art/CSPE/SPHE/Digital Media
Paul Hickey Art
Patrick Sinnott Technology / Wood / Technical Graphics / DCG
Eileen Bowman History / English / French
Amanda Jolliffe Physical Education / Science/Biology
Ian Byrne Physical Education / Science/Biology
Deborah O'Neill Business Studies/Maths/L.C.V.P
Ronan McCabe History/Geography
Krista Dunne  Religious Ed./English
Aisling Kirwan Guidance/History/English 
Karen Whooley Spanish/Gaeilge
Lorna Cunningham  Music/English
Cárthach Bán Breathnach  History/Gaeilge 
Ellen Gillooly English/SPHE/CSPE
Roisin Breslin Science/Biology/Chemistry
Susan O'Donovan  Business/Accounting
Sinead Greene  English
Anna Marie Flanagan  Gaeilge/English
Katie Buckley  Home Economics/HCT
Kristen Fox  Maths/CSPE/SPHE
Sarah Louise Cahill  Maths/Geography/CSPE/SPHE/LS
Paula Gormley Materials Technology (Wood)/TG/DCG
Michael O' Sullivan Maths/Science/Physics
Shane O'Brien History/Geography
Deborah Galbraith English/Religion
Mark Baldwin History/Geography
Samantha McCoy Home Economics
Megan O'Brien Religion
Grainne Sloyan-Gallagher History/Geography
Katie Cahill Gaeilge/Maths
Kristen Fox Maths
Mairead O' Rourke Maths/Science/Chemistry
Damien Downey Maths/Science/Physics
Sinead Walsh PE/Science
Michelle Allen PE/Science
Aisling Corcoran English/History/LS
 Aoife Moore Business Studies/Accounting
 Cara Doyle English/Religion
Liam Grant History/Geography
Sarah Patton Science/Physical Education
Sarah Delahunt English/Learning Support
 Aoife Moore English
Michael McGrath Guidance
Medb Ní Fhearghail German/Business/Economics
Ronán O'Reilly Gaelige/Music
 Hazel Breheny English/Learning Support
 Elaine Martin Gaelige
Conor Lowry Physical Education/Science
Amy Cotter Physical Education/Science
John Harrington Tech.Wood/TG/DCG
Eleanor O'Gorman  Maths
 Aoife O'Reilly  Maths
Rachel Dudley
Business/Economics
 Cormac Doohan  Maths/Business/ICT
Laura Kelly
 Maths/Science/Biology
 Louise Sheridan Learning Support/ Web Design
   

Ancillary Staff

Peter Malakauskas School Caretaker
Arturas Druskevicius School Caretaker
Svetlana Garskiene School Maintenance
Sandra McCann
Accounts Secretary
 Jessica Brewer Secretary
 Elaine Deans Secretary

Ceannaire Bliana/Assistant Principals

Year Groups

Leona O'Grady 1st Year
Ruth Keane 2nd Year
Orla Harkin
3rd Year
Ronan Mc'Cabe 5th Year/TY/LCA Yr 1
Gillian Murphy 6th Year/LCA Yr 2
Mairead McGuire Incoming 1st Year Yearhead/ Exams Coordinator
Aisling Kirwan Programme Co-ordinator
Amanda Jolliffe  ICT and Digital Learning Coordinator

Tutor

Class Grouping

Grainne Gallagher Rang Ailbhe
Mairead O'Rourke Rang Ailill
Ronán O'Reilly Rang Conán
Siubhán Nielsen Rang Diorraing
Liam Grant Rang Lia
Shane McGlynn Rang Oscar
Susan O'Donovan Rang Aodh
Amy Cotter Rang Conn
Laura Mullins Rang Dairbhreach
Aoife O'Reilly Rang Fiachra
Damien Downey Rang Fionnuala
Sinead Greene Rang Gluaire
Róisin Breslin Rang Lir
Mark Baldwin Rang Maoile
Frances Shannon Rang Croí
TJ Maguire Rang Fionn
Sarah Louise Cahill Rang Diarmuid
John Harrington Rang Grainne
Kristan Fox Rang Tristan
Sarah Patton Rang Conchobair
Deborah Galbraith Rang Deirdre
Paula Gormley Rang Naoise
Anna Marie Flanagan Rang Iseult
Deborah O'Neill Rang Áine
Elaine Martin Rang Aoife
Lis Pringle Rang Emer
Aisling Corcoran Rang Étain
Ian Byrne Rang Nessa
Megan O'Brien Rang Sadhbh
Krista Dunne Rang Scathan (LCA Year 1)
Sinead Moran Rang Airt
Karen Whooley Rang Ború
Aoife C Moore Rang Éanna 
Ellen Gilhooly Rang Rónan
Katie Buckley Rang Ruaíri
Mairead McGuire Rang Turlach (LCA Year 2)
Michael O'Sullivan Rang Tara (TY)
 Amanda Jolliffe Rang Uisnigh (TY)
Ms. Aisling Kirwan School Guidance Counsellor/ LCA/LCVP/TY/ICT Co-Ordinator

Support Staff

Adrienne Murray

Special Needs Assistant

Bernie O' Meara Special Needs Assistant
Susan Medcalf Special Needs Assistant
Philomena Farrell

Special Needs Assistant

Edel Bruce Special Needs Assistant
Cathy O' Rourke Special Needs Assistant
 Owen McDonald Special Needs Assistant
 Claire McGoldrick Special Needs Assistant

 

County Dublin Vocational Education Committee      Green Schools Flag       Image result for yellow flag logo

Copyright (c) 2017 Colaiste Pobail Setanta  |  Terms Of Use |  Privacy Statement
powered by SchoolWise